moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej miejsc na studiach w LAW

Resort obrony narodowej planuje zwiększenie limitu miejsc na studiach w Lotniczej Akademii Wojskowej. Zgodnie z projektem rozporządzenia zamiast 251 osób naukę na czterech kierunkach pierwszego roku w Dęblinie będzie mogło rozpocząć 300 ochotników. Choć nabór wniosków do tej uczelni już się zakończył, rywalizacja o indeks wciąż trwa.

Limit przyjęć osób na studia wojskowe w czterech wojskowych akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Technicznej w Warszawie, Lotniczej w Dęblinie oraz Marynarki Wojennej w Gdyni corocznie określa minister obrony narodowej. Zgodnie z rozporządzeniem z 2022 roku uczelnie miały przyjąć na pierwszy rok studiów 2040 kandydatów na podchorążych. Teraz w resorcie obrony narodowej powstał projekt rozporządzenia, który zakłada zwiększenie tego limitu do 2089. Dodatkowe 49 miejsc ma przygotować dla kandydatów Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie. Decyzja ta jest związana z zakupem przez polskie wojsko nowych statków powietrznych FA-50 i F-35 oraz koniecznością wyszkolenia personelu sił powietrznych.

– Zmiana limitu wynika więc z potrzeb kadrowych armii. Za pięć lat przyjęci w tym roku na studia kandydaci zakończą bowiem edukację, zostaną promowani na stopień podporucznika i zostaną wyznaczeni na pierwsze stanowiska służbowe w siłach powietrznych – tłumaczą przedstawiciele MON.

REKLAMA

Zgodnie z zapisami projektu rozporządzenia dodatkowe miejsca mają zostać przygotowane na wszystkich czterech kierunkach oferowanych przez LAW w tym roku. Na logistyce limit ma zostać zwiększony z 30 do 40 miejsc, na inżynierii bezpieczeństwa – z 25 do 35, na nawigacji z 60 do 81, a na lotnictwie i kosmonautyce z 136 do 144.

Jak podkreśla ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW, nabór wniosków od zainteresowanych już się zakończył, a spora cześć osób, które złożyły wnioski, zaliczyła pierwsze etapy rekrutacji. – Część kandydatów na m.in. pilotów ma już za sobą badania lekarskie i psychologiczne oraz szkolenie preselekcyjne. Jeśli pozytywnie przeszli te etapy, przed nimi już tylko lipcowe egzaminy wstępne – mówi ppłk Wojtyś. Dodaje, że dla takich osób dodatkowe miejsca to bardzo dobra informacja. – Więcej miejsc to większa szansa na dostanie się na studia. A konkurencja jest spora, bo w internetowej bazie zarejestrowało się 1137 osób, w tym najwięcej na kierunku lotnictwa i kosmonautyki – mówi rzecznik prasowy LAW.

Na pozostałych uczelniach limit pozostał bez zmian. Na AWM kształcenie rozpocznie 175 osób, w AWL – 596, a w WAT – 1018. Kandydaci na studia w tych trzech akademiach będą w pierwszej kolejności zdawać egzaminy wstępne. Do badań lekarskich i psychologicznych przystąpią ci, którzy pomyślnie przejdą rekrutację.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą o obronie ojczyzny nowo przyjęci podchorążowie we wszystkich czterech akademiach będą w trakcie całego pierwszego roku odbywać dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Ich uposażenie wyniesie tyle, ile pensja szeregowego zawodowego (obecnie to 4960 zł brutto, ale osoby do 26. roku życia nie płacą podatku). Na co najmniej trzy miesiące przed zakończeniem pierwszego roku studiów podchorąży będzie zobowiązany do złożenia wniosku do rektora uczelni o przyjęcie do służby zawodowej, a następnie do podpisania umowy zawierającej zapis o zwrocie kosztów utrzymania i nauki w wypadku rezygnacji ze studiów. Od drugiego roku podchorążowie będą już pełnić zawodową służbę wojskową. W zależności od stopnia wojskowego i roku studiów będą też rosły ich wynagrodzenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: LAW

dodaj komentarz

komentarze


Rakietowe kompetencje w Zielonce
 
Czerwona powódź
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Przysięga w Kolnie
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Plan misji „Air Defender”
Wirtualna walka na morzu
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
O innowacyjnych technologiach dla wojska
16 Dywizja świętuje
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Konsekwentnie dąży do celu
The Power of Buzdygany Awards
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Długi marsz na wschód
Wyższe diety za służbę na granicy
Przyszłość pod znakiem dronów
Atak o świcie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Lecimy F-35
Raki dla podhalańczyków
Śladem profesjonalistów
Dwa medale w Budapeszcie
Spełnia marzenia
Nie płynie z nurtem
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Szwedzi na „Czernickim”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Szef rządu w Łuczniku
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Odliczanie do przysięgi
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Polsko-koreańskie rozmowy
"Jesienny ogień” z ministrem
Moc Buzdygana
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Brązowa czwórka podwójna
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Wychodzi poza schematy
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Wojskowe kontrakty w USA
Stawia na dobrą komunikację
Armia rosyjska wychodzi z Polski
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Tak rodziła się konspiracja
Wojsko pomoże Słoweńcom
Nie uznaje półśrodków
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO