moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy nie ucierpieli w Kosowie

Ponad 30 żołnierzy sił pokojowych KFOR, głównie włoskiej i węgierskiej narodowości, zostało rannych w czasie starć z serbskimi demonstrantami w Zvečan na północy Kosowa. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że wśród rannych nie ma polskich żołnierzy, choć biorą oni w działaniach prewencyjnych w miejscowościach gminy Zvečan.

Zamieszki w północnym Kosowie rozpoczęły się w piątek 26 maja. Wczoraj doszło do eskalacji. Kosowscy Serbowie protestują przeciwko nowo wybranym burmistrzom narodowości albańskiej. Wybory zostały przeprowadzone cztery miesiące temu, ale zamieszkujący gminę Zvečan Serbowie zabojakotowali je i wszczęli rozruchy. W miejscowości Leposavic obrzucili jajkami samochód nowego burmistrza, Albańczyka. Tłumy demonstrantów zebrały się również przed ratuszem w Zvečanie oraz Zubin Potoku.

Żołnierze sił pokojowych KFOR, którzy stacjonują w Kosowie z ramienia NATO, utworzyli kordony wzdłuż budynków, a w Leposavicu postawili zaporę z drutu kolczastego. W ten sposób chronili urzędników przed agresywnym tłumem i wtargnięciem Serbów do miejskiego ratusza. Okolicę patrolowały również śmigłowce wojsk biorących udział w misji.

REKLAMA

W starciach ucierpiało ponad 30 żołnierzy KFOR, m.in. 11 Włochów oraz 19 Węgrów. Jak zapewnia Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, wśród rannych nie ma polskich żołnierzy. „W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w regionie, polscy żołnierze zaangażowani są w realizację zadań prewencyjnych oraz zabezpieczenie budynków administracji publicznej w gminie. W działaniach bierze udział około 100 żołnierzy i ponad 20 pojazdów”, poinformowało w komunikacie dowództwo.

Z kolei biuro prasowe KFOR zapewniło, że gen. dywizji Angelo Michele Ristuccia, dowódca misji, osobiście śledzi rozwój sytuacji i wyraża solidarność z żołnierzami NATO, którzy odnieśli obrażenia podczas starć, a także z ich rodzinami. „Obie strony muszą wziąć pełną odpowiedzialność za to, co się stało i zapobiec dalszej eskalacji, zamiast ukrywać się za fałszywymi narracjami”, cytuje dowódcę biuro prasowe. „KFOR będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpiecznego środowiska i swobody przemieszczania się wszystkim społecznościom w Kosowie, zgodnie ze swoim mandatem opartym na rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z 1999 r.”, czytamy w komunikacie.

O zaprzestanie brutalnych protestów apeluje również NATO. „Przemoc musi natychmiast ustać. Wzywamy wszystkie strony do powstrzymania się od działań, które jeszcze bardziej podsycają napięcia, oraz do zaangażowania się w dialog”, czytamy w komunikacie Sojuszu, który został opublikowany wczoraj wieczorem.

Sytuację w Kosowie skomentował również prezydent Serbii Aleksandar Vučić, który zaapelował do Serbów na północy Kosowa, by nie doprowadzali do konfrontacji z żołnierzami pełniącym mandat NATO. Wczoraj zapowiedział również, że pojawi się w miejscu, gdzie trwają zamieszki. Według prezydenta Vučića podczas interwencji sił KFOR 52 Serbów zostało rannych, z czego trzech ciężko.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po wybuchu wojny domowej w Jugosławii w 1999 roku i militarnej interwencji NATO. Od 2008 roku, czyli od chwili ogłoszenia przez Kosowo niepodległości, Belgrad nie uznaje niezależności swojej byłej prowincji. Na terenach Republiki Kosowa wciąż dochodzi do napięć na tle narodowościowym. 90% mieszkańców stanowią Albańczycy, a 7% – Serbowie, którzy mieszkają głównie na północy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. szer. Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
 
Wychodzi poza schematy
Wyższe diety za służbę na granicy
Długi marsz na wschód
Stawia na dobrą komunikację
Raki dla podhalańczyków
Lecimy F-35
RBN o rezultatach szczytu NATO
Wirtualna walka na morzu
Śladem profesjonalistów
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Abramsy jadą na ukraiński front
Stop szkalowaniu polskiego munduru
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Nie uznaje półśrodków
The Power of Buzdygany Awards
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Tak rodziła się konspiracja
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polsko-koreańskie rozmowy
16 Dywizja świętuje
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Czerwona powódź
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Nie płynie z nurtem
"Jesienny ogień” z ministrem
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Przyszłość pod znakiem dronów
Plan misji „Air Defender”
Szef rządu w Łuczniku
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Przysięga w Kolnie
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Odliczanie do przysięgi
Szwedzi na „Czernickim”
Atak o świcie
Wojsko pomoże Słoweńcom
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Dwa medale w Budapeszcie
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Brązowa czwórka podwójna
Moc Buzdygana
Wojskowe kontrakty w USA
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Konsekwentnie dąży do celu
Spełnia marzenia
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO