moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop

To jedna z najambitniejszych inwestycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej w infrastrukturę badawczo-rozwojową. W Zielonce rusza budowa symulacyjnego laboratorium Hardware-in-the-Loop. Specjaliści z PCO S.A., WZE S.A., PIT-Radwar S.A. oraz Mesko S.A. będą w nim pracowali nad nowymi technologiami rakietowymi, a szczególnie nad systemami do naprowadzania różnego typu pocisków.

Budynki, w których będzie się mieścił najnowszy ośrodek badawczo-rozwojowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej, staną na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce. Na ich wybudowanie firma HOCHTIEF Polska S.A. będzie miała niecały rok. Budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop (HWIL) to wspólna inwestycja konsorcjum spółek należących do PGZ, które zajmują się w różnym zakresie szeroko rozumianą technologią rakietową: PCO S.A., WZE S.A., PIT-Radwar S.A. oraz Mesko S.A. Inżynierowie z tychże firm będą w laboratorium HWIL pracowali nad nowymi technologiami rakietowymi, przede wszystkim nad rozwiązaniami z zakresu naprowadzania pocisków na cel.

Hardware-in-the-Loop to programowo-sprzętowa platforma przeznaczona do zaawansowanych badań symulacyjnych. W laboratorium HWIL PGZ-etu zostanie zainstalowany specjalistyczny gimbal (pozyskany w ramach offsetu związanego z programem „Wisła”, czyli zakupem dla wojska amerykańskich systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot). Urządzenie to pozwoli polskim inżynierom symulować przeciążenia podczas badań pocisków rakietowych w czasie prawdziwego lotu (np. w czasie startu czy manewrowania).

REKLAMA

Laboratorium HWIL ma mieć również specjalistyczną komorę bezodbiciową, w której testowane będą głowice radiolokacyjne dla różnego typu rakiet.

Przedstawiciele PGZ S.A. podkreślają, że rozbudowa zaplecza badawczo-rozwojowego holdingu to konieczność. – Nowoczesne Laboratorium HWIL wyposażone w odpowiednie systemy oraz oprzyrządowanie badawcze jest niezbędne, abyśmy w następnych latach włączyli się w rozwój techniki rakietowej i sprostali, jako przemysł, wyzwaniom bezpieczeństwa u naszych granic. A także wnieśli wkład w budowę zdolności rakietowych polskiej armii – komentuje Roger Burek-Bors, kierownik projektu HWIL w PGZ S.A. Podkreśla, że poligonowe (czyli praktyczne) badania i testy nad techniką rakietową są bardzo kosztowne, a przeniesienie większości z nich do środowiska laboratoryjnego, pozwoli znacznie zredukować koszty i przyspieszy dostawy gotowych produktów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~juzz60
1695404940
Panowie, nie zapomnijcie o rakietach manewrujących. Chyba warto posiadać coś swojego o zasięgu 1000-1500km a może i więcej. Pozdrawiam, Murem za Polskim Mundurem.
14-98-A8-11

Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
 
Raki dla podhalańczyków
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Przysięga w Kolnie
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
"Jesienny ogień” z ministrem
Wojskowe kontrakty w USA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Lecimy F-35
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wirtualna walka na morzu
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
16 Dywizja świętuje
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Atak o świcie
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Plan misji „Air Defender”
Armia rosyjska wychodzi z Polski
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Spełnia marzenia
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Stawia na dobrą komunikację
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Długi marsz na wschód
Nie uznaje półśrodków
Wyższe diety za służbę na granicy
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Śladem profesjonalistów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Szef rządu w Łuczniku
Nie płynie z nurtem
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Tak rodziła się konspiracja
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Dwa medale w Budapeszcie
Konsekwentnie dąży do celu
Polsko-koreańskie rozmowy
Rakietowe kompetencje w Zielonce
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Brązowa czwórka podwójna
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Przyszłość pod znakiem dronów
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Wychodzi poza schematy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Wojsko pomoże Słoweńcom
Szwedzi na „Czernickim”
Odliczanie do przysięgi
The Power of Buzdygany Awards
Czerwona powódź
Moc Buzdygana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO