moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki

Czy polscy piloci F-16 zajmą się szkoleniem Ukraińców? Wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że taka możliwość istnieje. Zastrzegł jednak, że obecnie takie przedsięwzięcie nie jest realizowane. Polski polityk brał dziś udział w rozmowach ministrów obrony narodowej państw Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w Brukseli.

Obradom unijnych ministrów obrony przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Szefowie resortów obrony rozmawiali o wsparciu militarnym Ukrainy broniącej się przed agresją rosyjską, kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w regionie, a także o współpracy państw członkowskich w dziedzinie uzupełniania własnych zdolności obronnych. Jednym z tematów spotkania było szkolenie ukraińskich pilotów F-16. Zgodę na przekazanie tych maszyn wyraziły Stany Zjednoczone podczas szczytu G7 w Hiroszimie, który odbył się 19 maja. Projekt poparły wówczas m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

Wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił we wtorek, że również polscy piloci włączą się w szkolenie Ukraińców. – Polska jest gotowa do szkolenia pilotów ukraińskich na samolotach F-16 – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli. – Takie szkolenia jeszcze się nie rozpoczęły – zastrzegł wicepremier. Mariusz Błaszczak nie podał żadnych szczegółów dotyczących naszego zaangażowania, nie wiadomo więc, kiedy i ilu pilotów z Ukrainy mogłoby trenować pod okiem instruktorów z WP. – Jesteśmy otwarci, ale to zależy od naszych możliwości – wyjaśniał Błaszczak. Zwracał uwagę na zobowiązania, jakie ciążą na polskich siłach powietrznych. – Polska jest zlokalizowana na wschodniej flance NATO, więc mamy obowiązki także wobec krajów bałtyckich – mówił Błaszczak. Wicepremier poinformowal, że podczas spotkania ministrów obrony zaproponował, by szkolenie odbywało się w ramach misji Unii Europejskiej.

Do szkolenia pilotów F-16 przez instruktorów z armii NATO odniósł się również Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Podkreślił, że wsparcie Ukrainy w tym zakresie nie jest równe włączeniu się w konflikt. – Ukraina ma prawo do obrony. Pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa – powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej. – To nie czyni NATO i sojuszników stroną konfliktu – mówił.

Wicepremier Błaszczak spotkał się we wtorek także z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. – Rozmawialiśmy m.in. o uruchomieniu w Polsce hubu, w którym mają być serwisowane czołgi używane na Ukrainie. Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o ten projekt – ocenił Błaszczak. Politycy poruszyli również temat przedłużenia obecności w Polsce niemieckich baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. – Sądzę, że w niedługim czasie minister Pistorius odwiedzi Polskę. Będziemy mieli sposobność do omówienia szczegółów w tej sprawie – dodał wiceszef polskiego rządu.

Natomiast z komisarzem do spraw przemysłu Unii Europejskiej, Thierrym Bretonem, Mariusz Błaszczak rozmawiał o produkcji amunicji w polskich zakładach obronnych należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W marcu unijny komisarz odwiedził polskie zakłady Dezamet. – Cieszę się z wysokiej oceny komisarza Bretona możliwości produkcyjnych Dezametu – powiedział Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
 
Strzelnice dla specjalsów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Pancerny sznyt
Wsparcie MON-u dla studentów
Ostatnia niedziela…
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Serwis bliżej domu
Oczy na Kijów
Śmierć przyszła po wojnie
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Pancerniacy trenują cywilów
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Roczny dyżur spadochroniarzy
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Sportowa rywalizacja weteranów misji
RBN przed szczytem NATO
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Prezydent Zełenski w Warszawie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Walka – tak, ale tylko polityczna
Jak usprawnić działania służb na granicy
Spadochroniarze na warcie w UE
Za zdrowie utracone na służbie
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spędź wakacje z wojskiem!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Mark Rutte pokieruje NATO
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Olimp gotowy na igrzyska!
Szkolenie do walk w mieście
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Polsko-litewskie konsultacje
Lato pod wodą
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szpital u „Troski”
Szkolenie na miarę czasów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO