moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowoczesna amunicja do Rosomaków

Polska armia chce uzbroić rodzime kołowe transportery opancerzone Rosomak w nowy typ amunicji – pociski programowalne, które przed wystrzałem można zaplanować, gdzie i kiedy eksplodują. Firmy dysponujące takimi nabojami do armat ATK Mk44 Bushmaster II, które zainstalowano w Rosomakach, mogą się zgłaszać do dialogu technicznego w terminie do 10 listopada.

Producenci tego typu nabojów podkreślają, że dzięki nim żołnierze mogą lepiej reagować na to, co dzieje się na polu walki. Pociski programowalne umożliwiają bowiem zaplanowanie (zaprogramowanie), w którym momencie lotu mają eksplodować. Żołnierz może na przykład zdecydować, że do wybuchu dojdzie w momencie uderzenia pocisku w dany obiekt: budynek, bunkier, pojazd, czołg, śmigłowiec lub dron. Albo wybrać takie ustawienie, żeby naboje eksplodowały nad danym celem, rażąc go odłamkami z góry. Taka forma ataku jest przydatna szczególnie wtedy, gdy trzeba unieszkodliwić wroga skrywającego się za pojazdem lub w okopie.

Polska armia na razie nie ma w swoich zasobach programowalnej amunicji. Według planów modernizacji technicznej, w najbliższych latach m.in. żołnierze wojsk lądowych mają ją otrzymać do 40-milimetrowych granatników automatycznych i ręcznych. Okazuje się jednak, że MON chce w nią uzbroić również kołowe transportery opancerzone Rosomak, które obecnie dysponują jedynie pociskami podkalibrowymi (przeciwpancernymi) z rdzeniem wolframowym i smugaczem oraz wielofunkcyjnymi (odłamkowo-burzącymi) z samolikwidatorem MP-T/SD.

Inspektorat Uzbrojenia MON zaprasza do dialogu technicznego firmy chcące dostarczyć naszej armii około 30 tysięcy sztuk takiej amunicji. Przedsiębiorstwa zainteresowane przetargiem mają czas do 10 listopada, aby zgłosić swój akces do rozmów, które mają się odbyć na przełomie roku. – Dialog będzie dotyczył 30x173 mm nabojów z pociskiem programowalnym ze smugaczem ABM do 30-milimetrowej armaty ATK Mk44S/ABM Bushmaster II – ogłosił płk Romuald Maksymiuk, czasowo p.o. szefa Szefostwa Uzbrojenia.

Istotne jest doprecyzowanie, że polskie wojsko poszukuje amunicji do zmodernizowanego działka stosowanego w Rosomakach, czyli do ATK MKk44 ABM Bushmaster II w wersji Stretched. Oznacza to, że nowe pociski trafią w pierwszej kolejności do uzbrojenia Rosomaków z wieżami bezzałogowymi, gdyż tam będzie instalowana właśnie armata kalibru 30 mm. Tego typu KTO armia dopiero planuje pozyskać. Do klasycznych wersji Rosomaków programowalna amunicja może trafić dopiero po modernizacji ich armat.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup programowalnej, 30-milimetrowej amunicji, ani kiedy obecnie używane Rosomaki będą miały ulepszany system wieżowy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1478106120
Czas zakupić programowalne pociski do: Moździerzy, moździerzy RAK, Haubicy KRAB/KRYL oraz do czołgów (Bundeswehra już je posiada). Takie pociski to przyszłość każdej szanującej się armii świata. Tylko takimi pociskami można "wykurzyć" przeciwnika z okopu, pomieszczeń itp
53-BA-68-98

Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
 
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Przetrwać z Feniksem
Atak na cyberpoligonie
Zrobić formę przed Kanadą
Wielka gra interesów
Siedząc na krawędzi
Zmiana warty w PKW Liban
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Polska w gotowości
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Okręty rakietowe po nowemu
Kluczowy partner
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Czworonożny żandarm w Paryżu
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Z Jastrzębi w Żmije
Rosomaki i Piranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Less Foreign in a Foreign Country
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Zmiany w prawie 2025
Ciężki BWP dla polskiego wojska
Co może Europa?
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Polacy łamią tajemnice Enigmy
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Olympus in Paris
Biegający żandarm
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
PGZ – kluczowy partner
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Rozgryźć Czarną Panterę
Granice są po to, by je pokonywać
Nie walczymy z powietrzem
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Wojsko wraca do Gorzowa
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Turecki most dla Krosnowic
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO