moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!

Za kilka tygodni ruszy kolejna edycja programu „Wakacje z WOT”. To propozycja głównie dla pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy przerwę w nauce lub pracy chcieliby wykorzystać na udział w szkoleniu wojskowym. Tzw. szesnastki zorganizuje 15 jednostek. Zainteresowani już powinni się zgłaszać do wojskowych centrów rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów WOT.

– Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zaczniemy 25 czerwca, czyli dzień po zakończeniu roku szkolnego. Zapraszamy wszystkich chętnych, przede wszystkim jednak uczniów, studentów i nauczycieli – mówi st. szer. Magdalena Mac, rzecznik prasowy 3 BOT. – Program „Wakacje z WOT” zawsze cieszył się na Podkarpaciu dużym zainteresowaniem. Sądzę, że w tym roku będzie podobnie – dodaje. 25 czerwca szkolenie podstawowe wystartuje także w 11 Małopolskiej BOT oraz 7 Pomorskiej BOT.

Program „Wakacje z WOT” (podobnie jak zimowe „Ferie z WOT”) został przygotowany z myślą o osobach młodych: pełnoletnich uczniach i studentach oraz ich nauczycielach, którzy wakacyjną przerwę w nauce postanowili przeznaczyć na szkolenie wojskowe. – Chcemy w ten sposób ułatwić im udział w szkoleniu i wykorzystać potencjał tych, którzy chcą wstąpić w nasze szeregi, a ze względu na obowiązki nie mogą tego zrobić w ciągu roku szkolnego czy akademickiego – wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u.

REKLAMA

Dowództwo WOT informuje, że w miesiącach wakacyjnych 16-dniowe szkolenia zostaną przeprowadzone w 15 jednostkach, w niektórych nawet dwukrotnie. Poza wymienionymi brygadami z Podkarpacia, Małopolski i Pomorza ochotników będą szkolić terytorialsi w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. – Ponadto większość brygad zorganizuje szkolenia wyrównawcze dla ochotników, którzy w przeszłości złożyli już przysięgę wojskową. Takie ośmiodniowe szkolenia przewidziano m.in.: na Podlasiu, w Małopolsce, na Mazowszu i Pomorzu – dodaje Martyna Wojenka z Zespołu Prasowego Dowództwa WOT.

Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie wakacji nie różni się od programu obowiązującego podczas szkolenia prowadzonego w innych terminach w ciągu roku. Kandydaci na terytorialsów będą musieli wykazać się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobiorą broń i umundurowanie, a następnie przez dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Będą ćwiczyć posługiwanie się bronią, poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przetrwania w trudnych warunkach. W programie „szesnastki” jest także taktyka, topografia i zajęcia ogniowe. Finałem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności, a następnie przysięga wojskowa.

Osoby zainteresowane szkoleniem w terminie wakacyjnym oraz służbą w wojskach obrony terytorialnej muszą jak najszybciej dopełnić niezbędnych formalności i złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej. Kandydaci na terytorialsów powinni zgłosić się do wojskowych centrów rekrutacji lub skontaktować się z mobilnymi rekruterami WOT. Wniosek o powołanie można złożyć także za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Kierunek Düsseldorf
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale
Szczyt nowych wyzwań
Zmiany kadrowe w WP
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Nowe kły Rosomaków
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Święto Dowództwa Operacyjnego
W desancie zostają najlepsi
Szczyt NATO w Madrycie
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Kierunek Liban
Amerykańskie F-15 w Polsce
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
WOT szkolił się w Solinie
Dwanaście razy złoto
Przełomowy szczyt
Virtuti Militari ma 230 lat
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Wizyta w PKW Łotwa
Piąta kadencja generała Konopki
PKW Orlik wrócił do domu
Spektakl Kremla
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Obwód ługański w rękach Rosjan
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Biden: gra na przeczekanie
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Pierwsza taka przysięga
Światowi liderzy już w Madrycie
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
For Our Freedom and Yours
Ślązak lepiej uzbrojony?
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Hańcza po raz pierwszy
Motorem jest pamięć o poległych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełomowy szczyt w Madrycie
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Umowa na Perkozy podpisana
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Szczęśliwa „Błyskawica”
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Unowocześnianie MW RP
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Sojusz z inicjatywą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO