moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy

Chcę podkreślić: nic nie wskazuje na to, by w tym momencie Polska znajdowała się w niebezpieczeństwie – powiedział prezydent Andrzej Duda po wideokonferencji z udziałem m.in. prezydentów USA, Francji, kanclerza Niemiec oraz sekretarza generalnego NATO. Przywódcy rozmawiali o możliwych scenariuszach działań sojuszników wobec ewentualnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Rozmowy prezydenta Stanów Zjednoczonych z przywódcami państw europejskich odbyły się w poniedziałek wieczorem. W spotkaniu prowadzonym w trybie online wzięli udział, oprócz Joe Bidena, Emmanuel Macron, prezydent Francji, Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, oraz premierzy Włoch i Wielkiej Brytanii, Mario Draghi i Boris Johnson, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

– Nie mogę mówić w szczegółach, bo spotkanie odbywało się w trybie niejawnym, ale mogę powiedzieć ogólnie, że dyskutowaliśmy o sytuacji związanej z rosyjskimi działaniami wobec Ukrainy, ale także o bezpieczeństwie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformował prezydent Andrzej Duda. Dodał, że omawiano możliwe scenariusze działania sił NATO i Unii Europejskiej, gdyby doszło do inwazji na Ukrainę. – Najważniejsze jest to, że można mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie ma nikogo, kto by wyłamywał się z solidarności wobec Ukrainy – zaznaczył.

REKLAMA

Zwierzchnik polskich sił zbrojnych podkreślił także, że w ciągu kilku najbliższych dni odbędą się kolejne spotkania dotyczące bieżącej sytuacji, m.in. z udziałem przedstawicieli państw bałtyckich. Na piątek prezydent Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem przedstawicieli wszystkich partii parlamentarnych. – Chcę jedno podkreślić: nic nie wskazuje na to, by w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie – zaznaczył.

Przebieg obrad z europejskimi przywódcami skomentował także prezydent Joe Biden. – Omówiliśmy nasze wspólne wysiłki w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji, takie jak przygotowania do nałożenia na Rosję dotkliwych kosztów ekonomicznych i wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance – napisał w mediach społecznościowych prezydent USA. W komunikacie, który opublikował Biały Dom, czytamy, że sojusznicy podkreślili swoje poparcie dla „suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także pragnienie dyplomatycznego rozwiązania obecnych napięć”.

Podobne stanowisko przedstawił Jens Stoltenberg. – Świetne spotkanie na temat bezpieczeństwa europejskiego. Zgadzamy się, że jakakolwiek dalsza agresja Rosji na Ukrainę będzie wiązała się z dotkliwymi kosztami – napisał szef NATO na Twitterze. Biuro prasowe Sojuszu poinformowało, że sekretarz generalny zaprosił także członków Rady NATO–Rosja na obrady, podczas których ma zostać poruszona kwestia europejskiego bezpieczeństwa, stosunki NATO–Rosja oraz kwestie związane z kontrolą zbrojeń.

Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, że europejscy przywódcy chcą być przygotowani „na wszystkie ewentualności na wypadek niepowodzenia dyplomacji”. – Chodzi m.in. o sankcje w wypadku dalszej agresji Rosji i wsparcie dla Ukrainy – poinformowała.

W pobliżu granicy z Ukrainą stacjonuje już ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy. Stany Zjednoczone, na podstawie informacji wywiadowczych, twierdzą, że w najbliższym czasie może dojść do prowokacji, która będzie dla Rosji pretekstem do rozpoczęcia konfliktu zbrojnego. Wczoraj John Kirby, rzecznik prasowy Pentagonu, poinformował, że USA postawiły w stan gotowości 8,5 tys. żołnierzy, którzy zostaną zaangażowani do działania, jeśli Sojusz zdecyduje się na uruchomienie Sił Odpowiedzi NATO.

MM

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP, Twitter/@POTUS, Twitter/ @jensstoltenberg

dodaj komentarz

komentarze


Poszła Kresowa, poszła Karpacka
 
Coraz więcej Rosomaków w armii
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
F-15 w Łasku
Sojusznicza przeprawa
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Symboliczne lwowskie pojednanie
Za wolność naszą i waszą
Amerykańskie F-15 w Polsce
PKW Orlik wrócił do domu
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Polacy na Monte Cassino
Nie tylko „Defender”
Przewrót majowy
Ottokar przyspiesza
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Leopardy 2A7 w Polsce
Więcej pieniędzy na zapomogi
Aktualizacja Pustelnika
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Wyższe nie tylko pensje
PGZ zwiększa moc
Ukraina kontratakuje
Na Monte Cassino marsz!
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Morska flanka pod osłoną
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Wielki desant na „Swift Response”
Medale za walkę z COVID-19
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Wielki dzień dla polskiego wojska
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Wojsko znów zagra z Gortatem
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Raport podkomisji smoleńskiej
Bitwa o Kamień Stołpecki
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wojsko na muralach
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Droga ku liczniejszej armii
Uratować życie na polu walki
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Przeprawa przez Wisłę
Przeprawa przez Wisłę
Podchorążowie na koniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO