moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiad w górach? Ruszamy zimą

Zalegająca w górach gruba warstwa śniegu i mróz, ostry zwłaszcza nocą, wpisują się w program zimowego szkolenia zwiadowców. W corocznym treningu w Sudetach weźmie udział kilkuset żołnierzy wojsk rozpoznawczych i walki radioelektronicznej. W programie poza klasyką, np. marszami z mapą w ręku po ośnieżonych zboczach, są m.in. kurs wspinaczki i SERE.

Na szkolenie w Sudety zjechali żołnierze jednostek rozpoznawczych i walki radioelektronicznej z całego kraju. Trening rozpoczął się w połowie stycznia w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju.

Zwiadowcy na zimowych, górskich zgrupowaniach spotykają się każdego roku. Wyjątkiem był 2021 rok, gdy ze względu na pandemię szkolenie odbywało się w bardzo okrojonej formie. – W tym roku wróciliśmy do dawnej formuły i prowadzimy zajęcia w pełnym zakresie z udziałem wszystkich oddelegowanych na zgrupowanie żołnierzy – wyjaśnia oficer pełniący funkcję zastępcy dowódcy zgrupowania i jednocześnie szef szkolenia zgrupowania.

REKLAMA

Część zwiadowców uczestniczy we wszystkich zajęciach, inni – w systemie rotacyjnym. Łącznie w zimowych działaniach weźmie udział kilkuset żołnierzy m.in. z siedmiu jednostek rozpoznawczych i walki radioelektronicznej. 

W tym roku w programie szkolenia oprócz ćwiczeń różnych technik poruszania się na nartach zjazdowych i turowych oraz prowadzenia działań taktycznych w górach przewidziano kilka kursów specjalistycznych. Trwają więc dwa kursy wspinaczki zaawansowanej oraz dwa kursy SERE (survival, evasion, resistance, extraction, czyli przetrwanie, unikanie, opór w niewoli, odzyskanie) poziomu B, co oznacza, że żołnierze szkolą się w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, mając ograniczone racje żywnościowe i dostęp do wody pitnej. W Dusznikach odbywają się także specjalistyczne kursy orientacji w terenie górskim. Standardem jest zadanie pokonania terenu z wykorzystaniem mapy czy zorganizowania w górach punktów obserwacyjnych. Żołnierze uczą się też, jak dobrać dogodne stanowiska dla strzelców wyborowych, i omawiają techniki maskowania takich miejsc.

Organizatorzy zadbali, aby zwiadowcy mogli szlifować swoje umiejętności nie tylko pod okiem instruktorów, lecz także podczas rywalizacji. W czasie zgrupowania odbędą się więc trzydniowe zawody użyteczno-bojowe o puchar szefa zarządu wojsk rozpoznawczych i walki elektronicznej oraz zawody biatlonowe, na których żołnierze sprawdzą swoje umiejętności szusowania i strzelania w biegu.

Dowódca plutonu rozpoznawczego 18 Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku w zimowym zgrupowaniu bierze udział po raz pierwszy. Podporucznik (nazwiska nie podajemy ze względu na specyfikę służby) podkreśla, że prowadzenie działań w takich warunkach to wyzwanie nie tylko dla kondycji i wytrzymałości, lecz także umiejętności współpracy całego pododdziału. – To test, który pokaże, czy w zespole żołnierze potrafią się uzupełniać i pomagać sobie w trudnych sytuacjach – mówi oficer. Dodaje, że na terenie nizinnym, takim jak w jego garnizonie czy w większości poligonów w Polsce, marsz ubezpieczony z punktu A do punktu B odbywa się zupełnie inaczej niż w górach. – To właściwie dwa różne zadania. Gdy w górach musimy dotrzeć do wskazanego punktu, trzeba pokonać często dużo więcej kilometrów, niżby się wydawało w linii prostej, na terenach nizinnych. Dłuższy dystans i do tego pod górę sprawia, że w to zadanie wkładamy znacznie więcej wysiłku – wyjaśnia oficer.

Podczas zgrupowania kilku jego podwładnych weźmie udział także w kursach SERE oraz wspinaczkowym. – Bardzo się z tego cieszę. Gdy je ukończą, mój pododdział zwiększy swoje zdolności bojowe – podkreśla podporucznik.

Zimowe zgrupowanie wojsk rozpoznawczych w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju zakończy się 5 lutego. Rolę organizatorów zabezpieczających szkolenie pod względem logistycznym odgrywają w tym roku żołnierze z 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: szer. Maciej Lewandowski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
 
Amerykańskie F-15 w Polsce
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
F-15 w Łasku
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Leopardy 2A7 w Polsce
Uratować życie na polu walki
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Na Monte Cassino marsz!
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Sojusznicza przeprawa
Ukraina kontratakuje
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
PKW Orlik wrócił do domu
Przewrót majowy
Przeprawa przez Wisłę
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Wielki desant na „Swift Response”
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Wyższe nie tylko pensje
Wielki dzień dla polskiego wojska
Aktualizacja Pustelnika
Medale za walkę z COVID-19
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Przeprawa przez Wisłę
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Nie tylko „Defender”
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Polacy na Monte Cassino
PGZ zwiększa moc
Morska flanka pod osłoną
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Więcej pieniędzy na zapomogi
Raport podkomisji smoleńskiej
Za wolność naszą i waszą
Wojsko znów zagra z Gortatem
Coraz więcej Rosomaków w armii
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Ottokar przyspiesza
Podchorążowie na koniach
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Droga ku liczniejszej armii
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Wojsko na muralach
Symboliczne lwowskie pojednanie
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Bitwa o Kamień Stołpecki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO