moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów

Jestem przekonany, że ten szpital przyczyni się do wsparcia systemu ochrony zdrowia i systemu bezpieczeństwa państwa. Dziękuję, że razem stworzyliśmy coś, co wydawało się niemożliwe – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji działalności szpitala w Legionowie. Filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) jest już gotowa na przyjęcie pierwszych pacjentów.

Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, ogłosił w połowie października 2018 roku. Budowa placówki, mającej stać się filią renomowanego Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie ruszyła rok później w grudniu. Dziś, na pół roku przed planowanym terminem otwarcia, placówka rozpoczęła działalność.

– Szpital w Legionowie jest gotowy, by nieść pomoc wszystkim potrzebującym. To ważna chwila przede wszystkim dla mieszkańców powiatu legionowskiego, ale też całej służby zdrowia i Wojska Polskiego. To dowód, że PiS dotrzymuje obietnic i dba o bezpieczeństwo naszej ojczyzny – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON-u, podczas uroczystości otwarcia placówki medycznej przy ulicy Zegrzyńskiej 8.

REKLAMA

Minister dodał, że ze świadczeń medycznych legionowskiej placówki mogą korzystać wszyscy mieszkańcy regionu, ale też żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych i mazowieckich brygad obrony terytorialnej.

Film: MON

W szpitalu, na którego czele stoi płk Robert Ryczek, kardiolog, jest sześć oddziałów: intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, ginekologii małoinwazyjnej i endoskopowej, blok operacyjny z dwiema salami, oddział chirurgii okulistycznej oraz kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych. Swoje miejsce znalazła tu także działająca całą dobę izba przyjęć, z dużą salą obserwacyjną dla pacjentów wymagających nagłej pomocy. W placówce może być hospitalizowanych jednocześnie około 90 pacjentów. Od 1 stycznia w strukturze szpitala znalazła się też działająca na tym terenie Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. Obecnie działa pod nazwą „Lecznictwo Ambulatoryjne WIM”.

– W szpitalu pracuje doświadczona i doskonale przygotowana kadra lekarzy i pracowników służby zdrowia, która jest gwarancją wysokiego poziomu leczenia. Pomoc jest w zasięgu ręki, a już od połowy lutego mieszkańcy będą mogli wziąć udział w badaniach profilaktycznych – mówi minister Błaszczak.

Symbolicznym momentem otwarcia szpitala było przekazanie poziomicy, tej samej, którą szef MON-u wręczył firmie budowlanej ponad dwa lata temu, gdy rozpoczynała się budowa legionowskiej placówki.

Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podkreślał, że zarówno wyposażenie, jak i sposób organizacji udzielania świadczeń w nowej placówce zostały podporządkowane dwóm priorytetom: najwyższej jakości świadczonych usług medycznych i bezpieczeństwu pacjentów. – Kliniki WIM będą wysuniętymi ramionami dla funkcjonujących tutaj oddziałów, tak abyśmy mogli zaoferować tutejszym pacjentom kompleksową, skoordynowaną opiekę. Nie ma takiego drugiego szpitala, który funkcjonowałby jako filia szpitala klinicznego, a tym samym gwarantował możliwość prowadzenia diagnostyki i terapii na najwyższym poziomie – podkreślał generał.

Przyznał, że wyjątkowa jest też sama struktura placówki, w której aż 30% łóżek stanowią łóżka intensywnej terapii. – To pokazuje, jak dużą wagę przywiązujemy do tego, aby skupić się na tym co najważniejsze: na ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia – mówił generał Gielerak. Jest przekonany, że działalność szpitala w znaczącym stopniu poprawi dostępność mieszkańców Legionowa do systemu opieki zdrowotnej i bezpośrednio przyczyni się to do tego, że ludzie tu mieszkający będą żyć dłużej i zdrowiej.

Budynek o powierzchni około 7250 mkw. ma pięć kondygnacji oraz podziemny parking. Wykonawcą obiektu była austriacka firma Strabag. Łączny koszt budowy placówki wyniósł ponad 160 mln złotych i został sfinansowany z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. – To koszt niemały, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że inwestycja ta podniesie poziom poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu życia mieszkańców Legionowa i okolic, to z całą pewnością są to świetnie wydane pieniądze – podkreślił generał Gielerak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Przeprawa przez Wisłę
 
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Amerykańskie F-15 w Polsce
Leopardy 2A7 w Polsce
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Więcej pieniędzy na zapomogi
Raport podkomisji smoleńskiej
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Wielki dzień dla polskiego wojska
Wojsko znów zagra z Gortatem
PKW Orlik wrócił do domu
Podchorążowie na koniach
Sojusznicza przeprawa
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Przewrót majowy
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Wyższe nie tylko pensje
Medale za walkę z COVID-19
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Wielki desant na „Swift Response”
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
F-15 w Łasku
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Droga ku liczniejszej armii
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Nie tylko „Defender”
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Za wolność naszą i waszą
Uratować życie na polu walki
Wojsko na muralach
Coraz więcej Rosomaków w armii
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Polacy na Monte Cassino
Aktualizacja Pustelnika
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Przeprawa przez Wisłę
Symboliczne lwowskie pojednanie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Morska flanka pod osłoną
Na Monte Cassino marsz!
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Ottokar przyspiesza
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Bitwa o Kamień Stołpecki
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
PGZ zwiększa moc
Ukraina kontratakuje
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO