moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na granicy nieco spokojniej

Ostatniej doby zanotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała dziś por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Dwie grupy migrantów bezskutecznie próbowały sforsować zaporę w okolicach Czeremchy. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Incydentów na granicy jest wprawdzie coraz mniej, ale kryzys nie został jeszcze wygaszony. Migranci nadal – zmuszani przez białoruskie służby – podejmują próby nielegalnego przedostania się na teren Polski, a następnie do Europy Zachodniej. Podczas tych akcji funkcjonariusze reżimu Łukaszenki utrudniają działania polskich żołnierzy, m.in. oślepiając ich laserami i światłami. W stronę polskich mundurowych są także rzucane kamienie. Tak wyglądały chociażby wczorajsze próby pokonania zapory na granicy w rejonie Czeremchy podjęte przez dwie 30-osobowe grupy migrantów. Incydenty te miały miejsce po zmroku, pierwszy około godziny 21.00, a następny o 4.00 nad ranem. Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Straży Granicznej, na teren RP za pierwszym razem przedostało się około 30 osób. Byli to głównie Irakijczycy oraz osoby narodowości czeczeńskiej. – Zostali zatrzymani i doprowadzeni do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski – zaznaczyła por. Anna Michalska. Przy kolejnej próbie przejścia granicy na polską stronę weszło około 20 osób. Ci migranci również zostali odesłani na Białoruś.

W sumie na odcinku polsko-białoruskim odnotowano w ciągu doby 116 prób jej nielegalnego przekroczenia.

REKLAMA

Statystyki SG pokazują, że coraz rzadziej dochodzi do tego rodzaju wydarzeń, co wynika m.in. z pogarszającej się pogody na wschodzie kraju. W listopadzie pogranicznicy donosili o 8,9 tys. próbach nielegalnego przejścia granicy, podczas gdy w październiku było ich 17,5 tys.

Od kilku dni w rejon działania mundurowych są dopuszczani dziennikarze. Jednak zgodnie z nowym prawem mogą oni przebywać w strefie przygranicznej jedynie za zgodą i pod ścisłą kontrolą pograniczników. Rzeczniczka SG podała, że od początku grudnia wydano 115 zezwoleń na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i 10 zezwoleń na wjazd w rejon sprzężony przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

Tymczasem na granicy z Białorusią wraz z Polakami służy zgrupowanie zadaniowe „Żubr”, czyli kontyngent wojsk estońskich. „Żołnierze z Estonii wspierają polskie służby przy granicy z Białorusią. Ich zadaniem jest naprawa i budowa tymczasowego ogrodzenia. Nasi sojusznicy wykonują działania wspólnie z żołnierzami Żelaznej Dywizji, którzy z kolei wspierają Nadbużański Oddział Straży Granicznej” – przypomniał dziś w mediach społecznościowych resort obrony.

Oprócz wsparcia ze strony wojsk sojuszniczych żołnierze obecni przy granicy otrzymują także kartki z podziękowaniami od Polaków z całego kraju. – Poczta Polska dostarczyła nam podziękowania Polaków w ramach akcji #MuremZaPolskimMundurem. Pierwszą partię kartek z życzeniami przekazał nam Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej. Dziękujemy za każde ciepłe słowo! – napisali w mediach społecznościowych żołnierze 18 Dywizji. Poczta Polska informuje, że pocztówki do wojskowych można przekazywać we wszystkich placówkach. Na kartkach nie trzeba naklejać znaczka, a w miejsce adresu wystarczy wpisać: „Obrońcom granicy”.

W działania w rejonach przygranicznych od kilku miesięcy są zaangażowane wojska lądowe (żołnierze 11, 12, 16, 18 Dywizji) oraz komponent lotniczy dysponujący pięcioma śmigłowcami. Żołnierzy wojsk operacyjnych wspierają żołnierze wojsk inżynieryjnych, odpowiedzialni za budowę i naprawę ogrodzenia, oraz logistycy. Przy granicy pełnią służbę także wojska obrony terytorialnej, które od momentu wprowadzenia stanu wyjątkowego, prowadzą operację „Silne wsparcie”.

JT

autor zdjęć: 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, MON, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Nowe garaże dla Leopardów
 
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Rodzeństwo na medal
Pierwszy krok do zawodowców
Misja nie tylko wojskowa
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Keeping Guard on Integrity
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Strzały na granicy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Edukacja bronią przeciw dezinformacji
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Nowe cysterny dla wojska
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Polacy podatni na dezinformację
Survival w Kosowie
Walka z dezinformacją to przede wszystkim edukacja
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
Otwarte bramy Auschwitz
Saperzy rozminowują Kłaj
Prezydent Duda: Nie ma zagrożenia dla Polski
Bez AK, ale nadal w walce
Na granicy (na razie) spokojniej
Jakie zmiany dla podchorążych?
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Zielony, żółty czy czerwony?
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Legionowski szpital niemal gotowy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Wiedza, która ratuje życie
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Zima, skały i kawalerzyści
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polska członkiem Eurokorpusu
Konkurs pamięci o Katyniu
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
W BBN o sytuacji na granicy
Spędź ferie z WOT
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Walka, która poruszyła Europę
Oczy na wschodnią flankę
W Brukseli o przyszłości NATO
Gotowi na arktyczne zimno

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO