moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament

„Z wdzięczności za Polskę” to cykl wyjątkowych audycji, w których o swoich przeżyciach opowiadają uczestnicy II wojny światowej. Do niedawna mogli je poznać tylko słuchacze Radia Warszawa, teraz wszystkie odcinki są dostępne w Internecie. – To nie są zwykłe rozmowy, to testament naszych bohaterów – mówi dziennikarz Paweł Kęska, autor programu.

Maria Kowalewska, ps. „Myszka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ppłk Henryk Czerwiński ps. „Czart”, partyzant z Gór Świętokrzyskich, żołnierz 72 Pułku Piechoty Armii Krajowej czy Leopold Dmochowski „Sęk”, żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – to tylko niektórzy bohaterowie audycji „Z wdzięczności za Polskę”. W programie radiowym kombatanci dzielą się swoimi wojennymi przeżyciami. Autorem audycji jest Paweł Kęska, dziennikarz Radia Warszawa. – Wszystko zaczęło się od wywiadu, jaki przeprowadziłem z Tomaszem Sawickim, prezesem stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, które opiekuje się kombatantami. Umówiliśmy się, że pojadę na wakacje, jakie dla podopiecznych organizują jego wolontariusze. Miałem zrobić kilka zdjęć, a wróciłem z ponad 30 godzinami nagrań – mówił Paweł Kęska. Zaznacza, że choć nie musiał specjalnie zachęcać bohaterów do rozmów, nie zawsze były one łatwe. Wspomnieniom często towarzyszyło wiele trudnych emocji. – Szczególnie utkwiła mi w pamięci rozmowa z panem Zenonem Kasprzakiem, który miał 12 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Kiedy opowiadał o swoich przeżyciach, o tym, co widział i czego doświadczył, sprawiał wrażenie, jakby znów znalazł się w tamtym czasie i miejscu – wspomina dziennikarz.

Jednak, aby audycja mogła zostać wyemitowana na antenie radiowej, nie wystarczy zarejestrować opowieści. Trzeba je odpowiednio przygotować technicznie, tak aby dla słuchaczy były łatwe w odbiorze i atrakcyjne. Tu z pomocą przyszła Polska Fundacja Narodowa, która sfinansowała pozostałe prace związane z produkcją nagrania. – Cieszymy się, że dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Radiem Warszawa powstał cykl audycji „Z wdzięczności za Polskę”, który prezentuje niezwykłe i bohaterskie życie żołnierzy walczących o wolność Polski podczas II wojny światowej – mówi Michał Góras, wiceprezes PFN. – Wpajanie miłości do Ojczyzny to przywilej, ale i obowiązek, jaki został nam przekazany przez kombatantów. Poprzez współpracę z Radiem Warszawa możemy wyrazić naszą wdzięczność za dar, którym jest niepodległa Polska – zaznacza.

REKLAMA

Jak podkreśla Tomasz Sawicki, prezes „Paczki dla Bohatera”, nagranie audycji jest istotne nie tylko dla słuchaczy radia. – Dla kombatantów to było bardzo ważne, aby podzielić się swoimi przeżyciami, bo zależy im na tym, aby po sobie pozostawić coś dla innych. Pewnie to właśnie dlatego te rozmowy są tak dobre. Mam nadzieję, że podczas następnego turnusu wypoczynkowego, jaki zorganizujemy, powstaną kolejne odcinki programu – mówi.

Takie plany ma także Paweł Kęska. – Właśnie tym ludziom zawdzięczamy życie w wolnym kraju. Oni nie bali się walczyć za ojczyznę. Dla mnie to bardzo ważne, aby świat dowiedział się o tym, co przeżyli, bo to nie są tylko historie, to testament naszych bohaterów – zaznacza.

Dzięki współpracy stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, Radia Warszawa i Polskiej Fundacji Narodowej powstało ponad dwadzieścia audycji, których bohaterami są kombatanci. Latem można było ich posłuchać na antenie radiowej, dziś wszystkie odcinki są dostępne w sieci, na stronie internetowej radia.

MM

autor zdjęć: Radio Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
 
Paczki świąteczne od PGZ
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
SOMA dla specjalsów
Zmiany w szkoleniu podoficerów
Nastał dzień krwi i chwały…
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Orlik po raz dziesiąty
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Harduny dla strażaków?
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Pierwsze Żmije na granicy
Aktywność migrantów powoli spada
Oczy na wschodnią flankę
O Polskę walczyli u boku Napoleona
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Nauka kruszenia lodu
W Sejmie o kondycji PGZ
Święto żołnierzy artylerii
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
W BBN o sytuacji na granicy
Na granicy nieco spokojniej
Legioniści wkraczają do Warszawy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
W jedynym słusznym kierunku
„Tumak ’21” na finiszu
„Czajka” składa skrzydła
Zespół NATO na bojowo
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
Afganistan. Czas wracać do domu
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Mielec wraca do odrzutowców
Śladem „białych kurierów”
35 medali wojskowych pływaków
Prezydent z wizytą na granicy
F-16 lecą na Litwę
Bryza na południowej flance
Lekcja wojska od górali
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
„Murem za polskim mundurem”
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
We Are Where We Are Needed
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Sojusznicze wsparcie na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO