moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u w Forcie Sill

Nasi żołnierze korzystają z wiedzy i unikalnych doświadczeń amerykańskich wykładowców. Zapewni im to gotowość do obsługi nowoczesnego sprzętu – mówił w czwartek minister Mariusz Błaszczak, który odwiedził Fort Sill w stanie Oklahoma. W tamtejszej Air Defense Artillery School szef MON-u spotkał się z polskimi żołnierzami, którzy przygotowują się do pracy na bateriach Patriot.

Do Stanów Zjednoczonych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poleciał na zaproszenie Lloyda J. Austina, sekretarza obrony USA. Wczoraj obaj ministrowie rozmawiali o sposobach wzmocnienia amerykańsko-polskich relacji i budowie zdolności obronnych. Dziś szef polskiego MON-u odwiedził Fort Sill w stanie Oklahoma. W znajdującej się tam Air Defense Artillery School szkolą się obecnie polscy żołnierze m.in. z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Kurs „Patriot Missile System Repairer” ma przygotować ich do obsługi baterii Patriot. Wyrzutnie tego typu Polska kupiła w ramach programu modernizacji technicznej „Wisła”.

 

REKLAMA

Szef MON-u przyznał, że jest pod dużym wrażeniem zarówno tego, czego uczą się nasi żołnierze, jak również ich podejścia do obowiązków. – Warunki szkolenia są fantastyczne. Laboratoria są bardzo dobrze wyposażone, a nasi żołnierze podnoszą swoje umiejętności, korzystając z wiedzy wykładowców z US Army. Tych, którzy byli na misjach i którzy w warunkach bojowych obsługiwali Patrioty. Te unikalne doświadczenia zapewnią naszym żołnierzom gotowość do obsługi tego nowoczesnego sprzętu – mówił minister Błaszczak.

Dodał, że polscy żołnierze chwalą sobie nie tylko doskonałe warunki stacjonowania i szkolenia, ale też bardzo dobre kontakty z sojusznikami, w tym ze szkolącymi się tutaj żołnierzami z Rumunii i Korei Płd. – Znajomości tu zawarte będą niewątpliwie procentowały w przyszłości. Bo to, czego dziś w Forcie Sill uczą się żołnierze, buduje interoperacyjność i współpracę żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego – zauważył minister.

Pytany o to, czy pandemia COVID może opóźnić dostawy do Polski amerykańskiego sprzętu przyznał, że wszystko przebiega zgodnie z planem i dostawy zostaną zrealizowane w zakładanym czasie, a więc do końca 2022 roku. – Naszą ambicją jest wpięcie różnych systemów obronnych w jedną sieć. Doprowadzimy do tego, by wojsko miało pełny przegląd sytuacyjny i mogło reagować adekwatnie do potrzeb. To niewątpliwie podniesie zdolności Wojska Polskiego o kilka poziomów – mówił Błaszczak.

Minister odwiedził też fabrykę Lima Army Tank Plant. To tu produkowane są nowoczesne czołgi Abrams. Przyznał, że zależało mu, by na temat dostaw tego sprzętu do Polski porozmawiać z producentem. Szef MON-u potwierdził informację z wczoraj i zapewnił, że wszystko jest na dobrej drodze, aby już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze Abramsów trafiły do naszego kraju.

W piątek, ostatniego dnia wizyty w Stanach Zjednoczonych, minister Błaszczak odwiedzi Doylestown w Pensylwanii i znajdujący się tam największy polski cmentarz w USA, na którym spoczywają weterani I i II wojny światowej. Szef MON-u odsłoni też ufundowaną przez resort obrony narodowej tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Emerytura wypłacana w … karmie
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Szef MON odwiedził USA
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Wzmocnione siły na granicy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Kobiety a pokój
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
JWK to test siły i motywacji
AZOR – podwodny specjalista
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Czy będą podwyżki?
Time for Miecznik
Ogień na alpejskich szczytach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wilk na poligonie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Duch Invictus jest, czas na formę
Star Army
Course on Diplomacy
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ciemne strony Facebooka
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Legia Akademicka po raz piąty
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Dron dla hydrografów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Współpraca i wspólna pamięć
Inwestycje Stoczni Wojennej
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wybierz się na wojskowe studia
Kraby dla podhalańczyków
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Dron z LAW-u
Advantages of Efficient Organization
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polityka nie znosi próżni
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szef MON-u w Forcie Sill
Test mobilności 12 Dywizji
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Eto, pies na misje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO