moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak zostać podoficerem?

W przyszłym roku w kursach podoficerskich będzie mogło wziąć udział 377 cywili – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, które każdego roku określa limit miejsc. Szkolenia na kaprali poprowadzą cztery szkoły podoficerskie: w Zegrzu, Dęblinie, Poznaniu i Ustce. O przyjęciu na kurs zdecydują wyniki postępowania rekrutacyjnego.

Aby zostać podoficerem, konieczne jest ukończenie kursu podoficerskiego i uzyskanie stopnia kaprala. Z reguły w takim szkoleniu biorą udział szeregowi zawodowi z co najmniej średnim wykształceniem oraz kilkuletnim stażem służby. Co roku MON przygotowuje też pulę miejsc na kursach adresowanych wyłącznie do osób cywilnych. W tym roku liczba cywilów, którzy mogli wziąć udział w szkoleniu podoficerskim była rekordowa i wyniosła 428.

 

REKLAMA

Jakie limity?

Teraz MON określił limit przyjęć osób cywilnych na kursy podoficerskie, które odbędą się w 2022 roku. Miejsc będzie nieco mniej niż obecnie, bo 377. Szkolenia poprowadzą cztery szkoły podoficerskie: „Sonda” w Zegrzu, Wojsk Lądowych w Poznaniu, Marynarki Wojennej w Ustce oraz Sił Powietrznych w Dęblinie. Ta ostatnia placówka przygotuje 182 miejsca (w tym roku było ich 250). – Ochotnicy będą się mogli szkolić w specjalnościach takich, jakie oferowaliśmy w tym roku. 100 osób przejdzie szkolenie w grupie inżynieryjno-lotniczej, 40 w zakresie przeciwlotniczych zestawów rakietowych, po kilka osób zostanie przyjętych do grupy radiotechnicznej i ruchu lotniczego – wymienia st. chor. sztab. Paweł Jakubik, komendant dęblińskiej szkoły podoficerskiej. Placówka przygotuje też kursy w specjalnościach: meteorologicznej (tu zostanie przyjętych 10 osób) oraz bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów (20 osób).

O jedną osobę więcej niż w tym roku przyjmie poznańska Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych. 113 kandydatów na kaprali przejdzie szkolenie w sześciu specjalnościach. Najwięcej, bo 30 ochotników zostanie przyjętych do grupy rozpoznania i zakłóceń elektronicznych. Pozostali będą się szkolić w zakresie kryptologii (9), cyberbezpieczeństwa (20), pielęgniarstwa (5), ratownictwa medycznego (25) oraz w grupie zespołów i orkiestr estradowych (24).

Szkoła Podoficerska MW w Ustce przyjmie 5 osób na szkolenie w specjalności technicznej, zaś mieszcząca się w Zegrzu „Sonda” przygotowała w sumie 77 miejsc w dwóch grupach: eksploatacji systemów łączności (60 osób) oraz eksploatacji systemów informatycznych (17).

Pamiętaj o terminach

Osoby ubiegające się o przyjęcie na szkolenie wojskowe muszą – za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień – złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON. Terminy są uzależnione od placówki prowadzącej szkolenie, ale też od rodzaju kursu.

Najmniej czasu, do 3 marca 2022 roku, mają ci, którzy po kursie w Dęblinie chcą zostać specjalistami w zakresie: ruchu lotniczego, meteorologii, radiotechniki czy działalności inżynieryjno-lotniczej. W przypadku pozostałych specjalności, ostatecznym terminem składania wniosku jest 10 sierpnia. Szkoły w Zegrzu i Ustce określiły koniec terminu składania dokumentów na – odpowiednio – 27 i 31 maja, w Poznaniu zaś na 3 czerwca 2022 roku. O przyjęciu na kurs zdecydują wyniki postępowania rekrutacyjnego. Poza analizą świadectwa ukończenia szkoły średniej, kandydatów czeka też sprawdzian z WF-u, test z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna. W przypadku niektórych specjalności preferowane będą konkretne kierunki wykształcenia lub posiadane kwalifikacje. Ich listę MON ma ogłosić niebawem.

Szkolenie specjalistów

Bez względu na szkołę czy rodzaj kursu, początek szkolenia dla wszystkich przyjętych będzie wyglądał tak samo. Najpierw kandydatów czeka 10-dniowe, zdalne szkolenie e-learningowe, a następnie trwające 20 dni szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową. Po nim rozpocznie się dwumiesięczny Bazowy Kurs Podoficerski. Później, w zależności od rodzaju kursu, kandydaci będą też musieli przejść szkolenie specjalistyczne. Dla grupy przeciwlotniczej szkolącej się w Dęblinie (razem ze szkoleniem językowym) potrwa ono 6 miesięcy i będzie się odbywało w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Również przez pół roku będą się szkolili przyszli specjaliści ruchu lotniczego w Lotniczej Akademii Wojskowej.

Najdłużej potrwa szkolenie kandydatów grupy inżynieryjno-lotniczej. W ramach specjalistyki przejdą oni 3-miesięczne szkolenie podstawowe SIL (służba inżynieryjno-lotnicza), potem czeka ich 7-miesięczne szkolenie językowe oraz kierunkowe na dany typ statku powietrznego. – To długie i wymagające szkolenie, ale każdy kto je ukończy, trafia do wojska jako podoficer-specjalista, mający wszelkie uprawnienia do pracy na sprzęcie lotniczym – tłumaczy komendant Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych.

Ci, którzy ukończą kurs i zdadzą egzaminy, rozpoczną służbę jako kaprale w jednostkach w całym kraju. Najwięcej, bo 299 osób, trafi do jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. Kolejne 22 osoby będą służyć w Dowództwie Garnizonu Warszawa, 8 w wojskach obrony terytorialnej, 46 w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a dwie w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym WP.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Andrzej Kędzierski, st. sierż. Robert Kowalewski

dodaj komentarz

komentarze


Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
 
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ziemia z misji na pamiątkę
Ostatnie dni kampanii 1939
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Advantages of Efficient Organization
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szef MON odwiedził USA
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Wilk na poligonie
Dołącz do sportowców w mundurach!
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zbrodnia w Zakroczymiu
Course on Diplomacy
W jedynym słusznym kierunku
Na granicy stratosfery
Duch Invictus jest, czas na formę
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Żołnierze bez testów z WF-u
Emerytura wypłacana w … karmie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Legia Akademicka po raz piąty
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Więcej żołnierzy na granicy
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polsko-tureckie obrady
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Przeprawa przez Narew
Afganistan. Czas wracać do domu
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szef MON-u w Forcie Sill
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Strzelec do zadań specjalnych
Współpraca i wspólna pamięć
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Test mobilności 12 Dywizji
Polityka nie znosi próżni
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wybierz się na wojskowe studia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO