moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Była bursa, jest garnizonowy internat

Jeszcze kilka lat temu z budynku korzystali uczniowie ciechanowskich szkół średnich. Po likwidacji bursy i gruntownej modernizacji obiektu powstał garnizonowy internat. Zamieszka w nim 49 żołnierzy, głównie z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W budynku urządzono także pomieszczenia administracyjno-biurowe i salę konferencyjną.

Budynek przy ul. 17 Stycznia w Ciechanowie do 2016 roku służył jako bursa szkolna dla uczniów szkół średnich. Z uwagi m.in. na niż demograficzny władze powiatu ciechanowskiego postanowiły zlikwidować placówkę.

W sierpniu 2018 roku nieruchomość, wraz z przyległymi działkami o łącznej powierzchni ponad pół hektara, kupiła od Starostwa Powiatu Ciechanów, Agencja Mienia Wojskowego. – Po kilku latach nieobecności w Ciechanowie, wojsko wróciło na te tereny. W 2017 roku powstała tu np. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Konieczne więc stało się zapewnienie zakwaterowania służącym w niej wojskowym – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW. W Ciechanowie mieści się m.in. sztab brygady oraz jeden z batalionów.

REKLAMA

Agencja postanowiła zaadaptować budynek na internat garnizonowy. Pod koniec 2019 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa obiektu. – Zależało nam, by żołnierze mogli zamieszkać w komfortowych warunkach w garnizonie, w którym pełnią swoją codzienną służbę – mówi Małgorzata Weber.

Kilka dni temu internat, o całkowitej powierzchni użytkowej ok 2,5 tys. m2, został przekazany żołnierzom. Na parterze mieszczą się pomieszczenia administracyjno-biurowe, a na trzech piętrach – pokoje z łazienkami, wyposażone w telewizor, lodówkę i biurko. W internacie żołnierze mają do dyspozycji ogólnodostępne kuchnie wyposażone w sprzęt AGD oraz jadalnie. W części podpiwniczonej powstała pralnia z suszarnią. W obiekcie znajduje się też sala konferencyjno-telewizyjna wyposażona w projektor multimedialny i nagłośnienie. W częściach wspólnych, m.in. korytarzach i holu zostały ustawione kanapy. Inwestor zadbał też o teren przylegający do budynku. Znajdują się tu elementy małej architektury zielonej, wiaty, miejsca parkingowe oraz oświetlenie wzdłuż chodników.

W sumie w nowym internacie będzie mogło zamieszkać 49 żołnierzy. Już wkrótce wprowadzą się do niego pierwsi wojskowi. Ppłk Artur Inczewski, zastępca dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady OT ocenia, że to bardzo dobra wiadomość dla żołnierzy brygady. – Duża część kadry to osoby zamiejscowe, które każdego dnia sporo czasu poświęcają na dojazd do miejsca pełnienia służby. Żołnierze po zakończonej służbie będą mogli szybko dostać się do internatu, żeby zregenerować siły, odpocząć bez konieczności pokonywania wielu kilometrów czy szukania noclegu – mówi oficer.

Inwestycja w Ciechanowie kosztowała niemal 11,6 mln zł. Najwięcej, bo ponad 8,5 mln, przeznaczono na prace adaptacyjne. Inwestycję zrealizowano z dotacji celowej z budżetu MON-u przeznaczonej na cele zakwaterowania Sił Zbrojnych RP oraz środków Agencji pozyskanych z sprzedaży zbędnych wojsku nieruchomości, działek i gruntów.

Jeszcze w tym roku AMW planuje przekazać podobne inwestycje m.in. w Warszawie, Krakowie i Lublińcu. Obecnie Agencja dysponuje i zarządza niemal 10 tysiącami miejsc w internatach i kwaterach internatowych na terenie całej Polski.

AMW zaplanowała ok. 80 milionów zł na tegoroczne inwestycje przeznaczone pod zakwaterowanie żołnierzy, w tym budowę i zakup mieszkań.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
 
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polityka nie znosi próżni
Żołnierze bez testów z WF-u
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Dron dla hydrografów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ciemne strony Facebooka
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wilk na poligonie
Time for Miecznik
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szef MON-u w Forcie Sill
Kobiety a pokój
Szef MON odwiedził USA
Czy będą podwyżki?
Afganistan. Czas wracać do domu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
AZOR – podwodny specjalista
Eto, pies na misje
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Star Army
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wzmocnione siły na granicy
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ogień na alpejskich szczytach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Emerytura wypłacana w … karmie
Wybierz się na wojskowe studia
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Współpraca i wspólna pamięć
Duch Invictus jest, czas na formę
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Inwestycje Stoczni Wojennej
JWK to test siły i motywacji
Test mobilności 12 Dywizji
Legia Akademicka po raz piąty
Dron z LAW-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Advantages of Efficient Organization
Course on Diplomacy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
W jedynym słusznym kierunku
Kraby dla podhalańczyków
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żołnierz uratował dziecko z pożaru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO