moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów, które miały miejsce w Brukseli, był m.in. projekt PESCO i włączenie do niego nowych państw: USA, Kanady i Norwegii. Dzięki temu europejska obrona ma być skuteczniejsza.

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych na szczeblu ministrów obrony było włączenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii do projektów PESCO, czyli stałej współpracy strukturalnej dotyczące mobilności wojskowej i umożliwiającej żołnierzom szybsze przemieszczanie się po Europie.

Zdaniem Josepa Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, doświadczenia państw, które dołączą do europejskiej współpracy militarnej w ramach PESCO, przyczynią się do poprawy mobilności wojskowej w UE i poza nią. – Dzięki temu europejska obrona będzie skuteczniejsza – stwierdził Borrell.

REKLAMA

W spotkaniu w Brukseli uczestniczył także minister Mariusz Błaszczak. – Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie otwarcia programów PESCO dla państw, które nie należą do UE. Dzisiejsze postanowienie Rady odczytujemy jako sukces – stwierdził szef MON. Decyzję ministrów obrony z zadowoleniem przyjął także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który uczestniczył w jednej z sesji Rady UE.

Ministrowie dyskutowali także na temat relacji pomiędzy UE i NATO. Szef polskiego MON zaznaczył w trakcie briefingu, że projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO. – Nie chcemy, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO i bardzo się cieszę, że pogląd Polski w tej kwestii jest podzielany przez większość państw i Sekretarza Generalnego NATO – podkreślał minister Błaszczak.

Przypomniał również, że Polska nie popiera pomysłu utworzenia wspólnej, europejskiej armii. – Cieszę, że zdolności Sojuszu są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne, ale złem byłoby, gdyby obok struktur NATO powstawały struktury wojskowe UE – przekonywał polski polityk.

W trakcie spotkania w Brukseli obradujący zgodzili się, że UE musi być świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i odpowiednio na nie reagować. – Chodzi nie tylko o zagrożenia z południa. Podkreślałem, że realne są także zagrożenia neoimperialną polityką Rosji – mówił szef MON. Zaznaczył, że jego pogląd podzielają ministrowie z państw wschodniej flanki NATO, nie lekceważą go też inni partnerzy.

Ministrowie omówili również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jeszcze przed posiedzeniem Stoltenberg zwrócił uwagę, że choć Rosja wycofała część żołnierzy z granicy Ukrainy, nadal dziesiątki tysięcy żołnierzy i znaczna ilość sprzętu i broni pozostają w regionie. – Obecnie na Ukrainie i wokół niej jest o wiele więcej rosyjskich wojsk niż przed ostatnim wzrostem napięcia, dlatego NATO musi zachować czujność i uważnie monitorować rozwój wydarzeń – argumentował sekretarz generalny NATO.

To były pierwsze od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bezpośrednie, a nie zorganizowane online, obrady ministrów obrony UE. – Spotkanie było bardzo potrzebne i wzmocniło relacje wewnątrz Unii – podsumował Mariusz Błaszczak.

AD

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wymiana ciosów w Ukrainie
 
„Biorą inni, bierzmy i my”
AFN uderzył w Kołobrzegu
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Akademia Abrams ruszyła!
Uratować rannego!
Przemysł idzie w OPL
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Wyjście z cienia
Polacy świętują z żołnierzami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Raptory lecą do Polski
Ostatni rozdział generała
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Pożegnanie z Iskrą
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Awanse w święto wojska
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Młot na bolszewików
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Powrót do korzeni
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Rozkaz ludobójstwa
CASA na pomoc rannym w wypadku
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
O pomocy dla Ukrainy
1 Kadrowa idzie w bój
Operacja „Śluza”
Wszystkiego najlepszego!
Kolektywna obrona to priorytet
Zwiad ze spadochronem
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Raptory już w Polsce
Kask weterana może być twój!
Desant do Jeziora Żywieckiego
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Szkolenie na klifie
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Armata nowej generacji dla Kormoranów
NATO zmienia priorytety
Terytorialsi w obronie stolicy
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Wizyta w PKW Łotwa
Nowy dowódca 18 Dywizji
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Włoscy lotnicy w Malborku
O jeden most za daleko?
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO