moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kraby dla artyleryjskiego Centrum Szkolenia

Nowe Kraby trafiają do wojska. Dziś podpisaliśmy aneks do umowy na dostawę elementów do dywizjonowych modułów Regina – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Hucie Stalowa Wola, producentowi tego uzbrojenia, udało się wypracować oszczędności podczas realizacji kontraktu. Dzięki temu do toruńskiego Centrum Szkolenia trafią dwie dodatkowe armatohaubice.

155-milimetrowe armatohaubice Krab, uzbrojone w działo o długości 52 kalibrów, to obecnie najnowocześniejszy system artylerii lufowej w Wojsku Polskim. Wart 4,5 mld zł kontrakt na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina, łącznie 96 Krabów, Inspektorat Uzbrojenia podpisał z Hutą Stalowa Wola w grudniu 2016 roku. Dzisiaj Kraby są już w wyposażeniu trzech jednostek – 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie (trafiły tam w sierpniu 2017), 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie (pierwsze egzemplarze przekazano jednostce w marcu 2019 roku) oraz 23 Śląskiego Pułku Artylerii (październik i grudzień 2020).

Pierwsze dostawy nowego uzbrojenia zostały skierowane do jednostek liniowych. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia, centralny ośrodek szkolenia artylerzystów, odpowiedzialny za kształcenie kadr tego rodzaju wojsk, nie dysponował do tej pory własnymi haubicami. Szkolenie prowadzone było z wykorzystaniem egzemplarzy użyczonych przez pułki. Wkrótce to się zmieni. Dzisiaj podpisany został aneks do kontraktu z 2016 roku, na mocy którego do 2022 roku do toruńskiej szkoły trafią dwa Kraby wraz z wozem dowodzenia oraz pojazdami logistycznymi – wozem amunicyjnym oraz remontu uzbrojenia i elektroniki. Wartość kontraktu to około 100 mln zł.

REKLAMA

To efekt oszczędności, jakie w czasie realizacji tego kontraktu udało się wypracować Hucie Stalowa Wola. W ramach rozliczeń z zamawiającym, czyli Ministerstwem Obrony Narodowej, producent dostarczy wojsku dwa dodatkowe działa. Trafią one do toruńskiego CSAiU. – Realizacja programów długookresowych jest tym, na czym zależy wszystkim spółkom skupionym w PGZ. Pozwala to na bardziej optymalne kosztowo i pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych zaangażowanie naszych zakładów – mówi Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której częścią jest HSW. – Dlatego m.in. zabiegamy o to, by resort uwzględniał w swoich planach zakupowych dłuższą perspektywę czasową i większe ilości sprzętu. Dobrym tego przykładem jest właśnie program „Regina”. Uzyskane oszczędności, które MON może przeznaczyć na domówienie dodatkowego sprzętu, są właśnie efektem rozpisanego na lata programu – wyjaśnia prezes.


Grafika: PZ

Bartłomiej Zając, prezes HSW, podkreśla, że rekordowa dla polskiej zbrojeniówki umowa z 2016 roku na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina jest realizowana zgodnie z przyjętym terminarzem. Na początku grudnia br. pierwsze dwie baterie Krabów, czyli szesnaście dział, osiem wozów dowodzenia, cztery wozy amunicyjne i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki, trafiły do 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. W przyszłym roku jednostka ta otrzyma jeszcze osiem Krabów oraz trzy wozy dowodzenia i dwa wozy amunicyjne. – Cieszę się, że realizacja programu idzie sprawnie i zgodnie z planem. To dla naszego zakładu bardzo ważne, bo gwarantuje stabilność i pracę na kolejne lata. Nie bez znaczenia jest fakt, że oprócz samego sprzętu, który trafia do jednostek, szkolimy też żołnierzy, którzy mają go używać. W ten sposób usprawniamy proces eksploatacji Krabów, sprzętu z najwyższej półki – podkreśla Bartłomiej Zając.

W skład DMO Regina wchodzą – poza 24 samobieżnymi armatohaubicami Krab kal. 155 mm – trzy wozy dowódczo-sztabowe, osiem wozów dowódczych, sześć wozów amunicyjnych i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
 
Sojusznicze wsparcie na granicy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
We Are Where We Are Needed
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
F-16 lecą na Litwę
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Święto żołnierzy artylerii
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
„Murem za polskim mundurem”
„Czajka” składa skrzydła
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
SOMA dla specjalsów
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
W BBN o sytuacji na granicy
Na granicy nieco spokojniej
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Lekcja wojska od górali
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
W Sejmie o kondycji PGZ
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
Mielec wraca do odrzutowców
Harduny dla strażaków?
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Bryza na południowej flance
Zmiany w szkoleniu podoficerów
35 medali wojskowych pływaków
Śladem „białych kurierów”
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
„Tumak ’21” na finiszu
Prezydent z wizytą na granicy
W jedynym słusznym kierunku
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Afganistan. Czas wracać do domu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Orlik po raz dziesiąty
Aktywność migrantów powoli spada
Paczki świąteczne od PGZ
Legioniści wkraczają do Warszawy
Oczy na wschodnią flankę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Nauka kruszenia lodu
Nastał dzień krwi i chwały…
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Pierwsze Żmije na granicy
Zespół NATO na bojowo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO